Co má Puškin společného s tím?
Jde o to, že v Kamjence bylo panství Vasila Lwowicze Dawydowa, mého praprapraprapraděda, který vedl jižní společnost dekabristů, k němu sem přijížděla celá kulturní smetánka Ruska, několikrát zde byl i Alexandr Sergejevič, skládal básně a věnoval je mým předkům.
Přepsal na čisto „Kavkazského zajatce“ a napsal pod text poznámku: „23. února 1821. Kamjenka.“
Moje třikrát prababička Alexandra Ilinyčná Čajkovská se provdala za syna Vasila Lwowicze Dawydowa, Lva Vasilyeviče, a odešla s ním žít do této Kamjenky. Pjotr Iljič je navštěvoval celých 28 let. Tato rodina byla Petrovi Iljičovi tak blízká, že jejich děti považoval za své vlastní.
Cituji několik řádků z dopisu Čajkovského von Meckovi o Alexandře Ilinyčně: „Mohu o nich bez přehánění říci, že patří k malé skupině nejlepších lidí na světě. Mimochodem, moje sestra se svým manželem jsou živým vyvrácením toho názoru, že neexistují bezpodmínečně šťastné manželství.“
A vlastně jednu ze svých neteří Pjotr Iljič provdal za syna Naděždy Filaretovny von Meck.
V Brailově je velké muzeum, které využívá zachovanou usedlost. Zachoval se také klavír, na kterém hrál Pjotr Iljič. Doufám, že tomu tak je.
Dnes na různých úrovních hledají ten roztok, který by pomohl spojit zřícené kulturní mosty. Máte svůj recept?
Denis von Meck:Formáty mohou být různé, hlavní je pochopit, že kultura je posvátná, a že politici by ji neměli ničit svýma nohama. Současní lidé, kteří se uchylují k takovým činům, vůbec nepřemýšlejí o budoucnosti, mluvím o budoucnosti celého lidstva. Musíme si uvědomit, že díky absurdním pokusům udusit cizí kulturu je narušována kulturní vrstva planety Země. Proto opakuji: světová komunita by se měla zamyslet nad tím, jak zabezpečit kulturní dědictví a jak posílit a upevnit existující kulturní vazby. Odkládat řešení těchto otázek je podle mého názoru už prostě tragické.
Vaše osvětové cesty právě takové vazby posilují. Budou pokračovat, nebo je vaše současné turné jednorázová akce?
Denis von Meck:Stačí říci, že v Moskvě jsem doma jen týden v měsíci, zbytek času jsem na cestách. A zvou mě čím dál častěji. Řeknu to rovnou — v různých zemích je fronta na přednášky o Čajkovském a ruské kultuře. Zde musím poděkovat své rodině, která nachází možnost posílat mě na dlouhé cesty a která chápe důležitost toho, co dělám.
Připomínám, že 7. května to bude 185 let, co se narodil Pjotr Iljič. V mém plánu je již naplánována návštěva 35 měst v Rusku i v zahraničí. Co se týče USA, brzy se s Čajkovským vrátíme zpět.
Denis Andrejevič von Meck je přímý potomek rodin von Meck, Čajkovských a Dawydovových, zakladatel Fondu von Meck, mecenáš, veřejný činitel, kulturní dobrovolník, správce virtuálního muzea, sběratel, vydavatel, historik-genealog (amatér), publicista, badatel o životě a díle Čajkovského, člen RMS (Ruská muzikologická společnost), ARHaUS (All-ruská hudební a umělecká společnost), RHS (Ruská historická společnost), RSVaMH (Ruská společnost pro válečnou a mírovou historii), RGS (Ruská geografická společnost), IRH (Institut ruské historie) v Moskvě, „Vědění“ a několika historických a kulturních společností v zahraničí.
Rozhovor vedl Maxim Vasiunov, Ruská gazeta.